Barcelona | Dovolená Barcelona | Zájezdy Barcelona

spanelsko-bg-header-title.png
     
 

Úvodem o Barceloně


Barcelona - hlavní město Katalánska - leží na pobřeží, a proto Vám nabízí obojí, radosti velkoměsta i slunné pláže. Po procházce po městě s kouzelnou architekturou, ke které přispěl i slavný Antoni Gaudí, se můžete zastavit v jedné z mnoha restaurací na některou z vyhlášených katalánských specialit. Západ slunce si vychutnáte se sklenkou sangríe a zbytek večera můžete protančit na pláži.

          

Barcelona je hlavním městem Katalánska a druhým největším městem Španělska. Nachází se na severovýchodě Španělska a má přibližně 1,6 milionů obyvatel. Z větší části leží Barcelona jen několik metrů nad mořem, avšak nejvyšší bod Barcelony Tibidabo se rozkládá ve výšce  532 m nad mořem. Město je na severu a východě ohraničeno vysokými horami. Přestože se Barcelona rozpíná na ploše téměř 100 km², je velmi hustě zastavěna. Dělí se do 10 okrsků. V Barceloně se hovoří katalánsky a španělsky. Většina místních obyvatel hovoří anglicky a v případě nutnosti vám kdykoliv ochotně poradí a pomohou. Již na první pohled působí otevřeně a vstřícně. Jsou pohostinní a rádi se baví. 90 % obyvatel vyznává římsko-katolické náboženství, zbylých 10 % tvoří protestanti, židé a muslimové.

Vybrané zájezdy do Barcelony

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query

Katalánská kuchyně


Katalánská kuchyně patří mezi nejvyhlášenější v celém Španělsku
. Rozhodně se zde setkáte se specialitami, které byste si něměli nechat za žádnou cenu ujít. V první řadě se jedná o paellu - pokrm z rýže, restované v pánvi spolu s různými přísadami (např. mořské plody, mušle, kuřecí či králičí maso,..). Další typická specialita je Arrós negre, což je černá rýže. Svou černou barvu získává obarvením inkoustem ze sépie, který ji dodá specifickou chuť. Oběd či večeři mohou vhodně nahradit tapas, které se nabízí prakticky na každém kroku - zejména v tapas barech. Tyto drobné předkrmy lze libovolně kombinovat, což je ideální příležitostí k nabytí představy o tom, co vlastně místní kuchyně nabízí. Mezi nejběžnější tapas patří např. olivy, masové knedlíčky, bramborový salát, švestky pečené v šunce, krevety, mušle, sýry, salámy, smažené chobotničky, atd. Nejvíce kaváren, tapas barů a restaurací je koncentrováno ve starém městě a ve čtvrti Eixample. Z gastronomického hlediska nejzajímavější jsou čtvrti Raval, Born a Barceloneta. Barceloneta - původně chudá rybářská čtvrť, dnes se zde nachází velké množství restaurací nabízejících pokrmy z ryb a mořských plodů. Vzhledem k její poloze je však nutné počítat s vyššími cenami. Orientačně lze vycházet z toho, že čím blíže k moři, tím dražší. Nicméně nelze nic doporučit více, než vychutnávat si sangríu v některém z barů na pláži, pozorovat západ slunce a poslouchat šumění vln. Po setmění bary ožijí a podél celé pláže se tančí, slaví a popíjí. Spropitné zde není až tak běžné jako v jiných evropských velkoměstech, avšak i zde samozřejmě potěší. Zpravidla se číšníkovi nepředává, ale nechá se po zaplacení ležet na stole. Je dobré mít na paměti, že Španělé jedí později než obyvatelé jiných evropských zemí. Obědvá se mezi 13. - 15. hodinou a před 21. hodinou se zpravidla nevečeří.

Historie Barcelony


Barcelona
, která bývala svého času silnou mocností ve Středomoří, začala v 16. století ztrácet na významu. Ztráta moci souvisela se sjednocením Katalánska a Kastilie prostřednictvím sňatku Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské. Katalánci byli nuceni podřizovat se stále více centrální španělské mocnosti. Situace vrcholí za Francovy diktatury, kdy byla dokonce katalánština zakázána. Pokud byste se domnívali, že Barcelona udržuje přátelské kontakty s Madridem, jste na omylu. Katalánci k Madridu přistupují s nedůvěrou a předsudky. Cítí se ukřivděni a vnímají Barcelonu jako oběť centralistické nespravedlnosti. Ostatně k tomu mají své důvody. Souvisí to i se skutečností, že Kastilie byla vždy sice politicky vlivnější, Katalánsko však vedlo v hospodářském ohledu. Největší devizou Barcelony je bezpochyby umění a architektura. V této oblasti je nejvýznamějším směrem "modernisme" - katalánská varianta evropského Jugendstilu, která se bouří proti geometričnosti a strnulosti průmyslové společnosti. Tehdějšímu měšťanstvu nabídl možnost, jak se veřejně seberealizovat a zrcadlil svébytný národní styl a tradice katalánců. Tento směr se neomezoval pouze na architekturu, nýbrž i na tvůrčí oblast, ať už se jednalo o nábytek, keramiku, šperky nebo kovářské výrobky. Mezi hlavní zástupce patří Josep Puig i Cadafalch, Lluís Domènec i Montaner a světoznámý stavitel Antoni Gaudí (park Güell, Sagrada Familia...).

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje